Zlepšováky při domácí výrbje bojlies

21. října 2006 v 21:28 | A.Leitgeb |  recepty na bojlies
logoJistě se každý z rybářů při výrobě boilies setkal někdy s problémem, že směs nedrží moc při sobě a chceme-li vyválet hada do rolballu, tak se rozpadá, dělá se dutý a podobně. Hlavně směsi z ptačích zobů se špatně válejí. Velké typy rolballů Mamut ani nejsou uzpůsobeny pro vyválení hada, jako menší rolbally, kde se to dělá obrácenou stranou. Velkými rolbally jde ale práce lépe od ruky.
obr

Na udělání hada se v rybářských obchodech prodávají pistole na vytlačování, které ale stojí dost peněz a navíc se toho do nich moc nevejde. Já tento problém řeším mlýnkem na maso, ze kterého vyndám planžetu a nůž. Místo planžety používám plničku na klobásy, která se prodává za pár korun v kuchyňských potřebách. Tato plnička má tři nástavce různých průměrů, které jsou konické a jejich zaříznutím se docílí požadovaného průměru hada.
obr

Pozor, had vylézá trochu tlustější, než je koncový průměr, proto je třeba trubku zaříznout tak, aby byla díra o 1,5 až 2,5mm menší!!

Před mlýnek stavím válečkovou dráhu, která je vyrobena ze zaklapávací elektrikářské lišty 40mm. Válečky mají průměr asi 15mm a mohou být třeba silonové nebo dřevěné. Dráha je dlouhá jako rolball a hada vyklápím přímo z ní.
obrobr

Další problém mi nastal při válení rolballem. Já používám velký rolball Mamut 26 krát 52 cm. Přesto, že má ze spodu gumičky, jezdí po stole a uválet s ním tuhé koule je horor. Na to jsem si vyrobil zlepšovák. Pertinaxová deska 32 krát 58 cm, do které zavrtám 4 šroubky, které pasují do dírek na okraji rolballu, uříznu jim hlavičky a je to. Desku zajistím ke kuchyňské lince truhlářskými svěrkami čínské výroby, které jsem koupil v železářství asi za 60 kč. Rolball jde snadno sundat a koule vysypat. Všechny Mamuty mají stejné rozměry dírek, takže jedna deska stačí na všechny průměry které používám, 16, 18, 24mm.
obrobr

Při výrobě těsta, zvláště dělám-li ho více, se hrozně nadělá a do žádné nádoby se to nevejde. Dělám někdy těsto i z 80-ti vajec a to je už pěkná koule. Řeším to tak, že dělám těsto v koupelně ve vaně. Zní to hrozně, ale je to paráda. Normálně do vany rozklepu vejce, přidám všechny přísady, rozmíchám a přisypávám suchou směs, potom do toho vlezu a bosíma nohama "uhňácám" těsto. Není to taková dřina, jako když se to dělá rukama. Když je těsto hotové vana se jen opláchne a je uklizeno. Vanu ale používám i při menších dávkách, tak od 20-ti vajec.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 stepa stepa | E-mail | 31. května 2008 v 23:43 | Reagovat

kura dobre jak cip fakt a ty pelety tvoje vyzkousim

ten recept vypada dobre!!!!!Šupa stranky

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama